Hjernen vil bedrages

kr.48,00 excl. moms

1024 på lager

Varenummer (SKU): 2006 Kategorier: ,

Beskrivelse

Hjernen vil bedrages
Vi modtager i vågen tilstand konstant overvældende mængder af sanseindtryk om vores omgivelser og vores krop i omgivelserne. Hovedparten af sanseindtrykkene forbliver ubevidste.
Hvordan opfatter vi egentligt alle disse sanseindtryk og kan de også bedrage os, så vi tror noget er ved at ske eller sker uden det i virkeligheden er tilfældet? Måske er det i virkeligheden sådan at vi automatisk fravælger en masse indtryk, som vi ikke mere kan genkalde os, måske bedrager vores hjerner os for at vi kan fungere. Denne bog giver et indblik i hvad hjerneforskerne i dag ved om dette bedrag.

Forfattere: Michael Binzer, Albert Gjedde, Nicoline Marie Hall, Søren Kyllingsbæk, Jan Lindhardt, Palle M. Pedersen, Bjarke á Rogvi-Hansen og Raben Rosenberg.
Udgiver: HjerneForum. Redigeret af Karsten Ellemann og Jens Bøgeskov
Nøgleord: hallucinationer, vrangforestilinger, barkblindhed, barkdøvhed, falske erindringer, placebo, neurologiske symptomer, visualle illusioner, hjerneskade, religion og videnskab.

Bestil bogen: adm@hjerneforum.dk

hjernbedrag

Yderligere information

Vægt 300 g
Størrelse 240 × 170 × 06 cm

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Hjernen vil bedrages”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *